VII Hufcowe zawody wspinaczkowe i II Hufcowe biegi na orientację za nami!

W sobotę 16 października Cieszków był gospodarzem aż dwóch imprez specjalnościowych. Na ścianie wspinaczkowej odbyły się VII Hufcowe zawody wspinaczkowe, a w okolicznych lasach odbywały się zawody w biegach na orientację. Gospodarzem i organizatorem zawodów wspinaczkowych był Harcerski Klub Wspinaczkowy Direttissima działający w III Cieszkowskim Środowiskowym Szczepie Drużyn Harcerskich “Sokół” im. Andrzeja Małkowskiego. W zawodach wzięło udział 73 zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Ta rekordowa frekwencja świadczy o rosnącej popularności wspinaczki jako dyscypliny sportowej, być może jest to efekt włączenia wspinaczki do grona sportów olimpijskich podczas ostatnich Igrzysk w Tokio. Zawodnicy reprezentowali cztery środowiska harcerskie z Hufca Powiatu Trzebnickiego: szczep “Sokół” z Cieszkowa, szczep “Panta Rhei” z Milicza, szczepy “Brzask” oraz “Gniazdo” z Obornik Śląskich. Po ponad pięciu godzinach zmagań, na specjalnie ułożonych pod te zawody drogach wspinaczkowych, harcerze spotkali się na apelu, podczas którego nagrodzeni zostali zwycięzcy. Wszyscy startujący otrzymali drobne upominki i pamiątkowy dyplom potwierdzający udział w zmaganiach. W kategorii najmłodszej zuchowej wśród chłopców triumfował Iwo Paluszkiewicz, drugie miejsce wywalczył Patryk Konieczny, a trzecie ex aequo Franek Fronia i Kuba Świątkowski. Natomiast w bardzo licznej grupie dziewczynek zwyciężyła Maja Półrolniczak. Za nią na drugim miejscu Hania Włodarczyk i na trzecim Anastazja Musiał.W kategorii harcerskiej 10-13 lat wśród chłopców najlepiej wspinał się Michał Waleński, na drugim miejscu zawody ukończył Mateusz Pierz, a na trzecim Aleksander Skiba. Natomiast wśród dziewcząt bezkonkurencyjna była Jagoda Budój, na drugim miejscu znalazła się Maja Jakubiak, a trzecie miejsce zajęła Amelia Szyja. W kategorii Harcerzy starszych 13-16 lat zawody zdominował Piotr Bukowski, który zwyciężył ogromną przewagą nad pozostałymi zawodnikami. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Noga, a na trzecim Patryk Iwanicki. Wśród dziewcząt rywalizacja była bardzo wyrównana, zwyciężyła Wiktoria Galewska, drugie miejsce zajęła Julia Półrolniczak, a trzecie Marcelina Ratajczak. Najstarsza kategoria wiekowa – wędrownicy (powyżej 16 lat) kategoria była wspólna dla harcerzy i harcerek. Zwyciężyła Patrycja Musiał, a za nią chłopcy: na drugim miejscu Aleksander Grzesiak i na trzecim Kacper Lojtek. Rozegrana była jeszcze rywalizacja w kategorii “Masters”, w której uczestnicy wszystkie drogi pokonywali z tzw dolną (znacznie trudniejszą) asekuracją. W tej kategorii zwyciężyli Leszek Półrolniczak i Piotr Bukowski pokonując pozostałych zawodników i zawodniczki. Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej zuchy i harcerze z Cieszkowa wygrali zdobywając puchar Komendanta Hufca potwierdzając tym samym, że wspinaczka jest naszą koronną specjalnością. Na świetne wyniki wspinaczkowe cieszkowskich harcerzy, bez wątpienia mają wpływ cotygodniowe zajęcia klubu wspinaczkowego, które cieszą się ogromną popularnością. W każdy wtorek w zajęciach bierze udział ponad dwudziestka chętnych, do rozwijania umiejętności w tym pięknym i co warto podkreślić, bardzo bezpiecznym sporcie. Po przerwie obiadowej i odpoczynku w naszej harcówce, niezmordowani harcerze wyruszyli na trasę kilku kilometrowego biegu na orientację, przygotowanego przez dh Jakuba Koniecznego z pomocą dh Filipa Szczurka i Marcina Kontka. Rozegrane zostały dwa biegi: dzienny i nocny, gdzie zawodnicy poszukiwali ukrytych w terenie punktów w świetle latarek. Dla wielu zwłaszcza młodszych harcerzy był to prawdziwy wyczyn, bo oprócz trudności zorientowania się po ciemku w lesie, trzeba było jeszcze pokonać strach, który często nawet dorosłym towarzyszy gdy znajdą się sami nocą w lesie. Na szczęście dla naszych harcerzy to nie pierwszyzna i nawet najmłodsze, 12 letnie dziewczynki, ukończyły dzienny i nocny bieg. Wśród harcerek młodszych 10-13 lat zwyciężyły Maja Jakubiak i Julia Pondel z naszego szczepu, drugie miejsce zajęła Magdalena Urbańska a trzecie Aleksandra Zdaniak, obie harcerki ze szczepu “Gniazdo” w Obornikach Śląskich. Wśród chłopców w tej kategorii ze względu na małą liczbę startujących, organizatorzy nagrodzili tylko dwójkę chłopców: Marcin Noga i Bartek Spigiel ze szczepu “Brzask” z Obornik Śląskich. Wśród harcerzy starszych (13-16 lat) najliczniej obsadzona była kategoria dziewcząt w której zwyciężyła Roksana Piotrowska na drugim miejscu Agata Miś, a na trzecim Wiktoria Ptak, wszystkie dziewczyny z naszego szczepu. Wśród chłopców natomiast najlepszym okazał się Bartek Tórz, za nim Piotr Bukowski, obaj z cieszkowskiego Sokoła i na trzecim miejscu Kacper Lojtek ze szczepu Panta Rhei z Milicza. Zakończenie zawodów i rozdanie nagród odbyło się w naszej harcówce ok godz 21. Zmęczeni ale zadowoleni uczestnicy rozjechali się do domów. Podsumowując warto podkreślić, że był to bardzo pracowity dzień dla kadry instruktorskiej Cieszkowskiego szczepu. Instruktorzy, którzy wszyscy są wolontariuszami, na co dzień poświęcają wiele swojego czasu na pracę harcerską. W organizację sobotnich zawodów zaangażowanych było ich aż jedenastu:

-zawody wspinaczkowe: Leszek Półrolniczak, Agata Włodarczyk, Oliwia Sołtys, Oliwia Tokarz, Danuta Jóskowiak

-zawody na orientację: Jakub Konieczny, Marcin Kontek, Filip Szczurek

-logistyka: Sylwia Półrolniczak, Sylwia Konieczna, Dorota Rak

phm. Leszek Półrolniczak

Brak możliwości komentowania.