Harcerskie Wakacje zakończone ale prace na Bazie Obozowej w Lginiu nadal trwają

Hufiec ZHP Powiatu Trzebnickiego podczas tegorocznych wakacji był organizatorem sześciu placówek wypoczynku w których udział wzięło łącznie ok 400 zuchów, harcerzy i instruktorów. Harcerze z Obornik Śląskich, Cieszkowa oraz Pęgowa wypoczywali na terenie bazy obozowej w Czernicy – Bory Tucholskie. Harcerze z terenu Gminy Prusice,  Osolina oraz Radziądza wypoczywali na terenie Bazy Obozowej Amonit w Siemoszycach. Natomiast na czterech placówkach wypoczynku w Lginiu wypoczywali harcerze ze Żmigrodu, Szewc, Wołowa, Milicza, Trzebnicy, Ujeźdzca Wielkiego oraz Czeszowa. Dodatkowo na terenie Bazy Obozowej w Lginiu gościliśmy harcerzy z Łodzi oraz Krakowa łącznie ok 200 osób.

Jak co roku nad bezpieczeństwem uczestników obozów  czuwała wykwalifikowana kadra programowa składająca się z osób na co dzień prowadzących drużyny harcerskie lub pełniących obowiązki komendantów szczepów. Każda placówka wypoczynku organizowana przez nasz Hufiec zgłaszana była do Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. W celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa wspólnie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, Policji przeprowadzane były zajęcia z uczestnikami podczas, których omawiane były kwestie bezpieczeństwa zwłaszcza podczas zmian warunków pogodowych ,które z uwagi na uwarunkowania klimatyczne coraz częściej mają miejsce. W trakcie każdego z obozów przeprowadzane były ćwiczenia próbnej ewakuacji obozu zarówno w dzień jaki i w nocy z czym zuchy i harcerze  poradzili sobie bardzo dobrze.

Obóz harcerski to nie tylko wypoczynek ale również czas od podsumowania całorocznej pracy w drużynach harcerskich , naładowania akumulatorów na kolejny rok pracy w gromadach zuchowych oraz drużynach harcerskich ale również czas na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności poprzez realizację stopni i sprawności harcerskich, znaków służb oraz realizację różnego rodzaju zadań zespołowych.

Podczas każdego obozów zuchy i harcerze mięli zorganizowany szereg wędrówek, zwiadów terenowych, wycieczek dzięki którym mogli zobaczyć ciekawe miejsca w okolicy własnego obozu.

Już od miesiąca maja trwały również prace remontowe i modernizacyjne na terenie Harcerskiej Bazy Obozowej w Lginiu, która od 2008 roku zarządzana jest przez Hufiec ZHP Powiatu Trzebnickiego. Baza obozowa swe początki ma w latach 70 poprzedniego wieku stąd konieczne jest stale dostosowywanie jej do potrzeb uczestników obozów.  W tym roku udało się przeprowadzić prace remontowe w kuchni obozowej, wymiana części urządzeń sanitarnych ( kabiny toaletowe, kabiny prysznicowe), zmodernizowano instalację do podgrzewania wody ciepłej na potrzeby umywalni i prysznicy. Najważniejszym działaniem ale i najbardziej kosztochłonnym zadaniem była wymiana wysłużonej stołówki wykonanej z drewna ale liczącej ponad 40 lat. Dzięki ogromnemu wkładowi pracy jak i środków finansowych w kolejnych latach zuchy i harcerze będą mogli korzystać z nowej stołówki na miarę XXI wieku. W latach następnych planowane jest wykonanie modernizacji kuchni, świetlicy obozowej oraz magazynu sprzętu i żywności.

Przeprowadzenie obozów, przygotowanie programu obozu oraz przeprowadzanie prac modernizacyjnych nie było by możliwe bez wsparcia z zewnątrz w związku z czym za pomoc finansową  w organizacji tegorocznych wakacji serdecznie pragniemy podziękować Burmistrzowi Gminy Żmigród Panu Robertowi Lewandowskiemu, Burmistrzowi Gminy Milicz Panu Piotrowi Lech, Burmistrzowi Gminy Trzebnica Panu Markowi Długozima, Wójtowi Gminy Zawonia Pani Agnieszce Wersta, Wójtowi Gminy Cieszków Panu Ignacemu Miecznikowskiemu.

Tegoroczny wypoczynek harcerzy został finansowo wsparty również przez Firmę Traczyński. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Grupy KGHM Polska Miedź w kwocie 50000 zł możliwe było zorganizowanie cyklu warsztatów oraz przeprowadzenie prac remontowych oraz modernizacyjnych na terenie Bazy Obozowej w Lginiu.